Kaip tapti vietiniu? Nėra vieno paprasto atsakymo į šį klausimą. Jausmas, jog esate vietinės bendruomenės dalis, kiekvienam gali ateiti skirtingu metu ir dėl skirtingų priežasčių. Ir tai vienas puikiausių jausmų – žinoti, kad čia esi savas. Būtų sunku to pasiekti sėdint namuose, tad siūlome naudotis kiekviena įmanoma proga susipažinti su Lietuva ir čia gyvenančiais žmonėmis.
Jei planuojate kurti savo ateitį Lietuvoje, vienas svarbiausių žingsnių - lietuvių kalbos mokymasis. Galbūt ir galite išsiversti kalbėdami angliškai ar rusiškai, tačiau vietinių palankumą užsitarnauti bus gerokai sunkiau. Visa informacija apie lietuvių kalbos mokymąsi čia. Net jei pradžioje išmoksite tik pasisveikinti ir padėkoti lietuviškai – sulauksite daugybės šypsenų!
Užsieniečių Lietuvoje vis daugiau ir didžiųjų miestų gyventojai jau įpratę prie įvairiausių tautybių ir rasių. Visgi nuvažiavę pasisvečiuoti į mažesnį miestelį ar kaimą dar galite sulaukti susidomėjusių žvilgsnių ar tiesmukų klausimų – nepriimkite to asmeniškai.
Kaip ir kiekvienoje šalyje, norėdami palengvinti savo integraciją, stenkitės būti draugiški ir mandagūs – viešose vietose priimtina bendrauti pagarbiai ir vengti familiarumo. Atkreipkite dėmesį - garsiai kalbėti tarpusavyje ar telefonu viešajame transporte ir kitose viešose vietose yra nemandagu. Lietuviai laikomi gana santūriais ir intravertiškais žmonėmis, tačiau artimiau susipažinę suprasite, kad šis įspūdis ne visada teisingas. Vyrų ir moterų teisės Lietuvoje yra lygios, tad turėkite tai omenyje ir išlaikykite pagarbą bendraudami su nepažįstamais asmenimis, institucijų darbuotojais ir draugų rate. Svarbu laikytis susitarimų ir išlaikyti punktualumą.Būkite atviri ir tolerantiški, net jei dalis lietuviškų tradicijų ar įpročių jums pasirodys keisti – pavyzdžiui, burtai Kūčių vakarą ar kiaušinių marginimo ypatumai per Velykas.
Maistas – kol neragavote cepelinų – apie integraciją nėra ko kalbėti. Lietuviai mėgsta sezoninius patiekalus - žiemą stiprinasi bulviniais ar žemaitiškais blynais ir cepelinais; vasarą gaivinasi šaltibarščiais, o šakočiu ar kepta duona mėgaujasi visus metus. Vasarą vyksta netgi maisto festivaliai: sostinėje sparčiai populiarėja šaltibarščių, braškių, alaus festivaliai, Kėdainiai garsėja agurkų ir ledų šventėmis, Žagarėje vyksta tradicinis vyšnių festivalis.
Turite klausimų, į kuriuos atsakyti galės tik vietiniai? MiCenter siūlo nemokamas konsultacijas, kurios padės darbo paieškos, teisinių klausimų ir kitose gyvenimo Lietuvoje srityse. Čia taip pat galite užsiregistruoti į psichologines konsultacijas arba prisijungti prie psichikos sveikatos ir psichosocialinės paramos grupių. SVARBU: išvardintos paslaugos nemokamai teikiamos trečiųjų šalių piliečiams.
Naujakuriams reikia ne tik praktinės pagalbos, bet ir draugiškos bendruomenės bei naujų ryšių. MiCenter organizuoja renginius anglų ir rusų kalbomis, pritaikytus įvairioms amžiaus grupėms ir interesams. Čia laukiami ir užsieniečiai iš viso pasaulio, ir lietuviai. Itin populiarūs istorijų pasakojimo renginiai, kuriuose susirinkusieji turi galimybę pasidalinti įvairiomis patirtimis, kasmet rengiama kalėdinė mugė, kultūrų dienos, skirtos pažymėti įvairias šventes. Šiltos draugystės užsimezga ir lietuvių kalbos klube, kuriame susirinkę lietuviai ir užsieniečiai tobulina kalbinius įgūdžius neformaliuose užsiėmimuose kiekvieną trečiadienio vakarą. Apie Micenter organizuojamus renginius skelbiama mūsų Facebook paskyroje, Telegram kanale.
Lietuvoje yra puikios sąlygos gyventi aktyvų socialinį ir kultūrinį gyvenimą. Į šalį dažnai atvyksta populiarūs tarptautiniai atlikėjai, daug žmonių pritraukia ir vietinių muzikantų koncertai. Per įvairias šventes koncertai rengiami ir nemokamai (pavyzdžiui, kasmetinis festivalis „Jaunas kaip Vilnius“, Joninių, Žolinės šventės). Vasaros metu lietuviai mėgsta renginius atvirame ore, rudeniop prasideda teatrų sezonas. Tiesa, jei norite apsilankyti legendiniame Lietuvos Operos ir Baleto Teatre, bilietus į populiariausius spektaklius reikėtų medžioti jau vasarą.
Kultūrinius renginius mėgstantis žmogus turėtų žinoti tokias iniciatyvas kaip Muziejų naktis, Kino pavasaris, Gatvės muzikos diena, Sostinės dienos, Jūros šventė (Klaipėda), Kultūros naktis, Kaunas Jazz festivalis (Kaunas) ir kitus.
Vilnius: https://www.vilnius-events.lt/ ; https://madeinvilnius.lt/pramogos/renginiai/. Viskas apie Vilnių – Neakivaizdinis Vilnius svetainėje.
Kaunas: https://kaunas.kasvyksta.lt/
Visa Lietuva: https://www.kaveikti.lt/ ; https://www.bilietai.lt/; https://www.mzirafos.lt/
Anot seno posakio, duoti – geriau negu gauti. Galimybė prisidėti prie kitų gerovės teigiamai veikia mūsų pačių savijautą. Nepatikėsite, kaip jūsų gyvenimo kokybę gali įtakoti savanorystė. Savanoriauti galima įvairiose organizacijose, informacija svetainėse dažniausiai pateikiama lietuvių kalba, bet priklausomai nuo pasirinktos veiklos galimybės savanoriauti suteikiamos ir užsieniečiams. Pasiteirauti galite Raudoname Kryžiuje, Maltiečiuose, Maisto banke, Caritas. Savanorystės pasiūlymai įvairiose organizacijose ir visoje Lietuvoje skelbiami Žinau viską, Sava Platforma svetainėse. Pasirinkę savanorystę ne tik prisidėsite prie prasmingų veiklų, tačiau ir įgysite vertingų pažinčių, naujų įgūdžių.
Socialiniuose tinkluose gausu aktyvių užsieniečių grupių, kuriose tiek lietuviai, tiek užsieniečiai diskutuoja kasdienėmis temomis ir kviečia vieni kitus į renginius. Aktyvios Facebook grupės įvairiuose miestuose: Foreigners in Vilnius, Foreigners in Kaunas, Foreigners in Klaipėda, Expats and Foreigners in Lithuania ir kitos. Joiner programėlė, kuri greitai populiarėja tarp užsieniečių ir vietinių, leidžia organizuoti bei kartu eiti į renginius ar užsiėmimus - nuo kino vakaro iki meditacijos.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352