Lietuvoje vyksta keturių rūšių rinkimai: Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai, Prezidento rinkimai, savivaldybių tarybų rinkimai ir rinkimai į Europos Parlamentą. Kiekvieniems rinkimams galioja tam tikros taisyklės, kurios užtikrina, kad kiekvienas turintis teisę galėtų balsuoti ar kandidatuoti. Tai padeda išlaikyti demokratiją visuose valdymo lygiuose.
Savivaldybių tarybų nariai renkami ketveriems metams. Savivaldybių tarybų rinkimus skiria Seimas.
Kas gali balsuoti? Jei jums yra daugiau nei 18 metų ir esate nuolatinis savivaldybės gyventojas, turite teisę balsuoti miesto savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose.
Kas gali kandidatuoti? Savivaldybės tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis šios savivaldybės gyventojas (įskaitant užsieniečius), kuris rinkimų dieną yra sulaukęs 20 metų. Merais renkami tik Lietuvos piliečiai. Jei jūsų balsavimo teisės buvo apribotos teismo jūsų gimtojoje šalyje, Lietuvoje kandidatuoti negalite.
Rinkimai į Europos Parlamentą Lietuvos Respublikoje vyksta sekmadienį, kuris yra tuo pačiu laikotarpiu, kai visose Europos Sąjungos valstybėse narėse vyksta rinkimai į Europos Parlamentą. Rinkimų datą skelbia Lietuvos Respublikos Seimas ne vėliau kaip likus 6 mėnesiams iki nurodyto laikotarpio sekmadienio.
Kas gali balsuoti? Lietuvos piliečiai ir nuolatiniai kitų ES valstybių narių gyventojai gali balsuoti Europos Parlamento rinkimuose (netaikoma tiems, kurie praradę balsavimo teisę gimtosiose šalyse).
Kas gali kandidatuoti? Tos pačios taisyklės taikomos ir kandidatavimui į Europos Parlamentą.
Respublikos Prezidentas renkamas penkeriems metams. Respublikos Prezidento eiliniai rinkimai vykdomi paskutinį sekmadienį likus dviem mėnesiams iki Respublikos Prezidento kadencijos pabaigos.
Seimo nariai renkami ketveriems metams. Eiliniai Seimo rinkimai rengiami Seimo narių įgaliojimų pabaigos metais spalio mėnesio antrą sekmadienį.
Kas gali balsuoti? Tik Lietuvos piliečiai sulaukę 18 m.
Kas gali kandidatuoti? Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos pilietis, kuris nėra prisiekęs ar įsipareigojęs kitai šaliai ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis nei 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje. Respublikos Prezidentu gali būti renkamas tik Lietuvos pilietis, kuris bent trejus paskutinius metus gyveno Lietuvoje, yra sulaukęs 40 metų ir gali būti renkamas Seimo nariu.
2024 metais Lietuvoje vyksta 3 rinkimai:
Lietuvos Respublikoje dalyvavimas rinkimuose nėra privalomas.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352