Ką daryti nelaimės atveju?

Visi norime būti saugūs ir tikimės, kad nelaimės mus aplenks. Lietuva – itin saugi šalis. Tačiau kartais aplinkybės nuo mūsų nepriklauso. Ką daryti nutikus nelaimei?

Numeris 112

112 - tai numeris, veikiantis visoje Europos Sąjungoje ir už jos ribų, skirtas pranešti apie įvykusią nelaimę ar staiga kilusią grėsmę ir skubiosios pagalbos tarnyboms – policijai, priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms ir greitajai medicinos pagalbai.

Lietuvoje 112 priskiriami ir aplinkosaugininkai, į kuriuos reikia kreiptis nutikus nelaimei/eismo įvykiui su laukiniais gyvūnais, pastebėjus grubius pažeidimus aplinkosaugos srityje, išsiliejus/sprogus cheminėms medžiagoms ir pan. 112 numeris yra nemokamas, juo galima skambinti ir neturint SIM kortelės. Jei turite kalbėjimo negalią arba dėl kokių nors kitų priežasčių negalite kalbėti, šiuo numeriu galite siųsti žinutę, joje nurodydami savo vardą, pavardę, adresą ir trumpai apibūdindami incidentą. Žinutė turėtų būti rašoma lietuvių kalba – jei lietuvių kalba nėra jūsų gimtoji, būtų naudinga išsisaugoti telefone šabloną su galimu pagalbos prašymo turiniu. Daugiau informacijos čia.

Perspėjimo pranešimai

Jei gyvenate Lietuvoje, tikriausiai jau esate gavę perspėjimo pranešimus į savo telefoną. Kartais perspėjama apie numatomus ekstremalius oro pokyčius (audras, kaitrą), apie oro taršą sukeliančius didelius gaisrus ir pan. Gavę pranešimą, pasistenkite reaguoti ramiai, įsijunkite radiją ar televiziją, kad žinotumėte, kokie rekomenduojami tolimesni veiksmai.

Nutikus didelėms nelaimėms (pavyzdžiui, avarija atominėje elektrinėje, karinė grėsmė), gyventojai būtų perspėjami ne tik pranešimais telefonu bei per radiją ir televiziją, tačiau ir sirenomis. Tokiu atveju taip pat pasistenkite įsijungti radiją, televiziją ir išklausyti nurodymus.

  • Jei nurodoma likti namuose, užsandarinkite langus, balkonus, užtraukite užuolaidas, uždenkite oro vėdinimo angas, pasirūpinkite augintiniais, jei turite galimybę, būkite patalpoje be langų
  • Jei einate į slėptuvę, su savimi pasiimkite medikamentų, asmens dokumentus, higienos reikmenis, maisto, apsirenkite vandeniui nepralaidžiais rūbais

Kaip užsisakyti perpėjimo pranešimus?

Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (GPIS) veikia visų trijų mobiliojo ryšio operatorių (Bitė, Telia, Tele2) tinkluose (2G, 3G, 4G, 5G). Perspėjimus gali gauti telefonai, kuriuose įjungta korinio transliavimo funkcija.

Norėdami aktyvinti šią funkciją:

  1. Įjunkite paslaugą (korinis transliavimas, tinklo pranešimai)
  2. Pasirinkite kalbą (kanalai 578, 525, 605)
  3. Įrašykite temos pavadinimą (Dėmesio, Attention, Vnimanije)
  4. Pasirinkite kalbą – „VISOS“

Telefonams su ,,EU – Alert“ funkcija (4371 kanalas) 

Varnelė √ – CellBroadcast (korinis transliavimas, tinklo transliacijos, …) Varnelė √ – nepaprastasis įspėjimas (rodyti ekstremaliąsias grėsmes, Alert level 2 (iPhone), …)

KAS – kolektyvinės apsaugos statiniai

Kolektyvinės apsaugos statiniai yra skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui saugantis nuožalingo aplinkos poveikio bei evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Tokie statiniai yra kiekvienoje savivaldybėje, įprastai tai būna mokyklos, darželiai, sporto centrai. Svarbu žinoti, koks KAS yra arčiausiai jūsų gyvenamosios vietos, kad nutikus nelaimei žinotumėte, kur prisiglausti. Savivaldybių KAS sąrašas.

Kaip lietuviai mėgsta sakyti – atsarga gėdos nedaro. Norėdami pasiruošti visiems gyenimo atvejams, namuose turėkite vadinamąjį išvykimo krepšį. Jame turėtų būti svarbiausi dokumentai, artimųjų nuotraukos, maistas, pirmosios pagalbos rinkinys, higienos priemonės, rūbai ir kiti svarbiausi daiktai. Pilną sąrašą rekomenduojamų daiktų ir  veiksmų rasite čia.

Priedangos

Priedanga skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai kilus oro pavojui, nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu. Priedangoms tinkamos požeminės aikštelės, rūsiai, garažai, tuneliai ir pan. Priedangų žymėjimą ir daugiau informacijos rasite čia.

Penkių žingsnių programa

Programa, kurią svarbu įvykdyti norint užtikrinti savo ir artimųjų saugumą:

 Pasitikrinkite, ar gaunate pranešimus savo telefone

  • Žinokite, kur artimiausia slėptuvė
  • Apmąstykite, kas iš artimųjų padės nelaimės atveju
  • Su kuo galėsite kooperuotis gelbėdamiesi?
  • Turėkite produktų atsargų

Iš anksto apmąstykite, kaip pasirūpinsite negalią turinčiais artimaisiais. Nepalikite savo gyvūnų. Atminkite, kad kiekvienas gyventojas turi būti pasiruošęs pirmiausia pasirūpinti savimi bent 72 valandas, kol atvyks pagalba.

Jeigu turite daugiau klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis.
Apie mus

Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.

IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją. 

Kontaktai

[email protected]

0 800 22922 (nemokama linija)

+370 525 14352

Jasinskio g. 16, II aukštas