Kodėl verta mokytis lietuvių kalbos?

„Per sunku“, „Neturiu tam laiko“, „Puikiai išsiverčiu su anglų kalba“, „Lietuviškai kalba tik trys milijonai gyventojų“ – tikriausiai esate girdėję įvairiausių pasiteisinimų, kodėl žmonės nemoka valstybinės kalbos. Tačiau jei jau apsilankėte MiCenter svetainėje, galbūt noras prisijaukinti lietuvių kalbą vis stiprėja? Juk būtų smagu kalbėti viena seniausių pasaulio kalbų, ar ne? Štai dar keletas argumentų, kodėl verta mokytis kalbėti lietuviškai: 

  • Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių. Nors didelė dalis visuomenės, ypač jaunesnė karta, nesunkiai susikalba angliškai, visgi pateksite ir į tokias situacijas, kur jokia užsienio kalba susikalbėti nepavyks. Kartais ir dėl istorinių šalies aplinkybių lietuviai nesijaučia komfortiškai, kai užsienietis nori naudoti rusų kalbą. Vietinės kalbos mokėjimas iškart nuteiks aplinkinius draugiškiau jūsų atžvilgiu.
  • Teisiniai reikalavimai - nuo 2026 m sausio 1d. įsigalioja įstatymas, įpareigojantis mokėti ir naudoti lietuvių kalbą visus, kurie dirba tiesiogiai su klientais. Jei teikiate paslaugas ir dirbate su klientais, turėsite mokėti lietuvių kalbą bent A2 lygiu.
  • Pilietybė ir ilgalaikė gyvenamoji vieta: norint gauti Lietuvos pilietybę arba nuolatinį leidimą gyventi, reikia mokėti lietuvių kalbą.
  • Darbas – nors didžiuosiuose miestuose gausu tarptautinio kapitalo įmonių, kuriose reikalingi specialistai, kalbantys įvairiomis užsienio kalbomis, visgi lietuvių kalbos nemokėjimas smarkiai apriboja darbo ir karjeros galimybes.
  • Saugumo pojūtis: Kalbos mokėjimas gali padėti kritinėse situacijose, pvz., nelaimės atveju, kai reikės iškviesti pagalbą ar greitai susikalbėti su vietiniais gyventojais.
  • Lietuvos kultūra - tik perpratę lietuvių kalbą geriau suprasite ir šalies papročius bei vertybes. Kokią prasmę ir jausmą suteikia mažybiniai žodeliai? Kaip pašmaikštauti taip, jog nuskambėtumėte kaip vietinis gyventojas? Kokias asociacijas lietuviams kelia kai kurie barbarizmai? Šios paslaptys atsivers tik pradėjus mokytis kalbos.
  • Patriotizmas ir pagarba: Mokydamiesi kalbos, parodote pagarbą šaliai, kurioje gyvenate, ir prisidedate prie jos kultūrinio tapatumo išsaugojimo..

    Motyvacija

    nuolat priminkite sau - kodėl mokotės lietuvių kalbos? Kad būtų lengviau studijuoti ar dirbti Lietuvoje? Kad susikalbėtumėte su šeimos nariais ir draugais lietuviais? O gal viskas kartu?  

    Praktika

    niekas neišmoksta kalbos per dieną. Norėdami prabilti lietuviškai turite nuosekliai ir užsispyrusiai mokytis kalbos ir nesidrovėti kalbėti, net jei darote klaidų. Naudokitės progomis pasikalbėti su lietuviais ir nepamirškite - lietuviai visada nudžiunga išgirdę užsienietį kalbantį jų kalba (taip, net jei vis dar neperpratote būtojo dažninio laiko!). 

    Pasinerkite į kalbą

    galvojate, kad nueisite į keletą lietuvių kalbos pamokų ir to užteks? Galbūt, jei esate vuderkindas! Geriausias būdas mokytis kalbos – tai įvairiausių priemonių pasitelkimas vienu metu: skaitykite ir žiūrėkite filmus su vertimu į lietuvių kalbą, bendraukite su lietuviais, klausykitės lietuviškos muzikos, vakarais pasižiūrėkite naujienas lietuvių kalba - pamažu jūsų žodynas plėsis ir ausis prisijaukins naują kalbą. 

    Finansai

    profesionalų vedami kursai ar individualios pamokos dažniausiai kainuoja nemažus pinigus. Smagu tai, kad Lietuvoje vis daugiau galimybių kalbos mokytis nemokamai, tereikia prisijungti prie bendraminčių. Daugiau informacijos.

    About us

    The International Organization for Migration (IOM) is part of the United Nations System as the leading inter-governmental organization promoting since 1951 humane and orderly migration for the benefit of all, with 175 member states and a presence in over 100 countries. IOM has had a presence in Lithuania since 1998.

    IOM has established a Migration Information Center in Lithuania that provides information and services to migrants to facilitate their integration.