Lietuvoje mokslas yra privalomas vaikams nuo 6 iki 16 metų, o mokslas savivaldybių mokyklose yra nemokamas. Daugumoje Lietuvos mokyklų mokoma lietuvių kalba, tačiau yra ir tokių, kuriose ugdymas vyksta anglų, lenkų, rusų, baltarusių, vokiečių ar prancūzų kalbomis. Kai kuriose mokyklose taip pat vykdomas dvikalbis ugdymas.
Pradinis ugdymas trunka ketverius metus ir yra skirtas 7-10 metų vaikams. Vietoj tradicinių pažymių mokiniai vertinami pagal jų individualią pažangą ir asmeninį tobulėjimą. Tautinių mažumų mokyklose vaikai pradeda mokytis lietuvių kalbos nuo antros klasės.
Pagrindinis ugdymas, skirtas 11-16 metų vaikams, prasideda penktoje klasėje ir tęsiasi iki dešimtos. Nuo devintos klasės profesinės mokyklos gali pasiūlyti programas, kuriose derinamas pagrindinis ugdymas ir profesinis mokymas. Dešimtos klasės pabaigoje mokiniai laiko pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo testą - lietuvių kalbos ir matematikos egzaminus. Tautinių mažumų mokyklų mokiniai laiko ir gimtosios kalbos egzaminą.
Vidurinis ugdymas, kuris trunka dvejus metus (vienuoliktoje ir dvyliktoje klasėse), yra skirtas 17–18 metų mokiniams ir nėra privalomas. Šio etapo pabaigoje mokiniai laiko brandos egzaminus. Lietuvių kalbos egzaminas yra privalomas visiems. Norint gauti vidurinio išsilavinimo diplomą, reikia išlaikyti bent du brandos egzaminus, o norint stoti į aukštąsias mokyklas, reikia išlaikyti bent tris.
Vaikai iš užsienio šalių priimami į savivaldybių mokyklas visoje Lietuvoje. Šiems mokiniams skiriamas papildomas 30% finansavimas, papildantis įprastas valstybės mokinio krepšelio lėšas. Vaikai, nemokantys lietuvių kalbos, prieš pradėdami lankyti bendrojo lavinimo mokyklą, gali lankyti specialias išlyginamąsias klases, kuriose mokosi lietuvių kalbos. Pasibaigus adaptaciniam laikotarpiui, mokiniai integruojami į bendrojo lavinimo mokyklas ir mokosi kartu su bendraamžiais. Vaikų iš užsienio integracijai remti yra sukurtas mokyklų tinklas.
Kasmet vis daugiau savivaldybių įdiegia elektronines registracijos sistemas, kurios leidžia stojimo paraiškas pateikti internetu. Norėdami naudotis šia sistema, tėvai turi turėti Lietuvoje veikiančios elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenis. Jei tėvai dar neturi el. bankininkystės prisijungimo duomenų, jie gali kreiptis į savivaldybės Švietimo skyrių arba mokyklos administraciją, kad gautų pagalbą registracijos proceso metu. Registracijos tvarka gali skirtis priklausomai nuo savivaldybės.
Norint užregistruoti vaiką į mokyklą, reikės pateikti šiuos dokumentus:
Pasirinkta mokykla įvertins jūsų vaiko užsienyje baigtą mokymo programą. Pateikus dokumentus, įrodančius vaiko mokymąsi užsienio mokyklose, mokyklos komisija nustatys, kurią Lietuvos mokymo programos dalį ji atitinka.
Lietuvoje tiek privačios, tiek valstybinės mokyklos siūlo pažangų anglų kalbos mokymą tokiose mokyklose kaip Vilnius International School ar the British School of Vilnius. Mokiniai, besidomintys prancūzų kalba, gali rinktis Vilniaus tarptautinį prancūzų licėjų. Tautinių mažumų mokyklose mokoma rusų, lenkų ar baltarusių kalbomis, dažnai pagal dvikalbes programas.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352