Pirmas lygis. jeigu atsidūrėte momentinėje krizinėje situacijoje, jaučiatės pasimetę ir sutrikę ar jaučiate psichologinius sunkumus, dažnai padeda su kažkuo apie tai pasikalbėti. Viena iš galimybių kreiptis į emocinės pagalbos tarnybą. Emocinės paramos tarnybų kontaktus rasite čia. Ne visos tarnybos gali suteikti pagalbą ne lietuvių kalba, tačiau visada galima paskambinti ir pasiteirauti. Daugumoje tarnybų pagalbą teikia savanoriai-konsultantai ir, tikėtina, jie gali mokėti anglų ar rusų kalbą.
Karo pabėgėliai iš Ukrainos gali taip pat skambinti į Tarptautinės migracijos organizacijos (angliškai International Organization for Migration - IOM) emocinės pagalbos liniją nemokamu telefonu +370 800 00 474. Ten dirba ukrainietiškai ir rusiškai kalbantys specialistai.
Jeigu norėtumėte pasikalbėti su specialistu (psichologu), nemokamas psichologo konsultacijas be gydytojo siuntimo galima gauti psichikos sveikatos centruose (jie veikia prie poliklinikų ar gydymo įstaigų, kurioje esate registruoti) arba visuomenės sveikatos biure (jie veikia visose savivaldybėse). Kreipiantis svarbu pasiteirauti, ar įstaiga turi psichologą, kalbantį ne lietuvių kalba.
Antras lygis. Jeigu situacija užsitęsusi, jaučiate simptomus, kurie trukdo gyventi įprastą gyvenimą, dirbti, mokytis, jaučiate, kad pasikeitė jūsų elgesys, Jums reiktų kreipkitės konsultacijos į gydytoją psichiatrą. Gydytojo psichiatro konsultacijai registruokitės psichikos sveikatos centre (jie veikia prie poliklinikų ar gydymo įstaigų, kur esate registruotas) arba privačioje gydymo įstaigoje. Norint pasikonsultuoti su gydytoju psichiatru, siuntimas nebūtinas. Gydytojas psichiatras įvertins psichikos sveikatos būklę ir, esant poreikiui, skirs reikiamą gydymą (vaistus ir/ar psichologines konsultacijas). Registruojantis vizitui pasiteiraukite, ar gydytojas kalba anglų ar rusų kalba. Psichikos sveikatos centruose konsultacijos apdraustiems asmenims teikiamos nemokamai. Privačiose gydymo įstaigose, psichiatro konsultacija mokama.
Esant ūmiai būklei ar savižudybės grėsmei, kai gresia pavojus sveikatai ar gyvybei, reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Greitosios medicinos pagalbos specialistai arba budintis gydytojas įvertins situaciją, esant būtinosioms indikacijoms pristatys į skubios pagalbos skyrių, kur bus suteikta būtinoji pagalba ir suteiktas nukreipimas, kaip tęsti gydymą toliau. Skubią pagalbą 112 būtina kviesti, jeigu Jūs ar šalia esantis jaučia, kad netenka kontrolės, yra agresyvus, nori pakenkti sau, kenčia abstinencijos būklę (staiga nustojus vartoti alkoholį, narkotines medžiagas ar vaistus). Būtinoji pagalba teikiama nemokamai nepriklausomai, ar žmogus turi sveikatos draudimą ar ne.
Daugiau informacijos apie savižudybių prevenciją ir prieinamą pagalbą, rasite čia.
Emocinės pagalbos tarnybos pagalbą teikia anonimiškai. Anonimines psichologo paslaugas, jei žmogus pageidauja, teikia Visuomenės sveikatos biurai. Psichikos sveikatos centre gydytojas psichiatras sistemoje nurodys, kad jūs lankėtės ir jūsų diagnozę. Jeigu nerimaujate dėl konfidencialumo, pasitarkite apie tai su Jus konsultuojančiu gydytoju.
Psichikos sveikatos paslaugas gali teikti šie specialistai:
Jeigu nesate tikras, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju.
Asmenims, kurie yra apdrausti privalomu sveikatos draudimu, dauguma (psichikos) sveikatos paslaugų teikiama nemokamai. Pasikrinti, ar esate draustas galite čia.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352