Leidimas nuolat gyventi

Užsieniečiai, turintys nuolatinį leidimą gyventi (LNG) Lietuvoje, gali gyventi ir dirbti šalyje be papildomų procedūrų, kurios reikalingos turintiems laikiną leidimą gyventi. Nuolatinio gyventojo kortelė leidžia keliauti po visą ES ir Šengeno erdvę be vizų, gauti nemokamą medicininę priežiūrą, atsivežti šeimos narius gyventi į Lietuvą ir gauti valstybės išmokas tomis pačiomis sąlygomis kaip ir Lietuvos piliečiai. Po 10 metų teisėto gyvenimo Lietuvoje, užsieniečiai gali kreiptis dėl Lietuvos pilietybės įgijimo. Norintiems gauti nuolatinio gyventojo statusą gali būti taikomi papildomi reikalavimai, pavyzdžiui, gali tekti išlaikyti kalbos ir Konstitucijos egzaminus Lietuvoje.  

Nuolatinis leidimas gyventi Lietuvoje galioja 5 metus ir gali būti pratęstas, tokį leidimą galima gauti šiais pagrindais: 

Šeimos pagrindu

Jei atvykote į Lietuvą pas savo šeimos narį, kuris yra Lietuvos pilietis, ir anksčiau kartu gyvenote užsienyje, galite iš karto kreiptis dėl nuolatinio leidimo gyventi. Svarbu pateikti prašymą per 3 mėnesius nuo atvykimo. Ši galimybė taip pat taikoma, jei kartu su šeimos nariu, kuris yra lietuvių kilmės arba turi teisę atkurti Lietuvos pilietybę. Jei esate nepilnametis, kurio vienas iš tėvų yra lietuvis, arba jūsų tėvai turi nuolatinį leidimą gyventi, taip pat galite kreiptis šiuo pagrindu. Prašymą dėl leidimo nuolat gyventi šeimos pagrindu galima pateikti čia

Ilgalaikio gyvenimo pagrindu

Jei penkerius metus nuolat gyvenote Lietuvoje su laikinu leidimu arba penkerius metus praleidote kitoje ES šalyje ir dvejus iš jų gyvenote Lietuvoje, taip pat jei praradote Lietuvos pilietybę, bet vis dar gyvenate Lietuvoje, galite kreiptis dėl nuolatinio leidimo gyventi. Laikini išvykimai iš Lietuvos ar kitos ES šalies nepertraukia šio laikotarpio, jei jie netruko ilgiau nei 6 mėnesius iš eilės ir per visą penkerių metų laikotarpį nesudaro daugiau nei 10 mėnesių. Prašymą dėl leidimo nuolat gyventi ilgalaikio gyvenimo Lietuvoje pagrindu galima pateikti čia

Lietuvių kilmės pagrindu

Jei turite teisę atkurti Lietuvos pilietybę arba esate lietuvių kilmės, galite kreiptis dėl nuolatinio leidimo gyventi Lietuvoje. Tai galioja tiems, kurių tėvai ar seneliai buvo lietuviai ir kurie raštu patvirtina savo tapatybę su Lietuva. Tai taip pat apima asmenis (ir jų palikuonis) kurie turėjo Lietuvos pilietybę iki 1940 m. birželio 15 d., jei iki 2011 m. balandžio 1 d. jie neįgijo kitos pilietybės. Prašymą dėl leidimo nuolat gyventi lietuvių kilmės pagrindu galima pateikti čia

Kokie dokumentai bus reikalingi? 

  • Galiojantis pasas
  • Dokumentai, patvirtinantys teisę nuolat gyventi Lietuvoje. Tai gali būti santuokos liudijimas, ilgalaikio gyvenimo Lietuvoje įrodymas, lietuvių kilmės įrodymas ir pan., priklausomai nuo pasirinkto pagrindo
  • Dokumentas, patvirtinantis finansinį stabilumą. Finansinio stabilumo įrodymui gali prireikti banko sąskaitos išrašo, darbo sutarties ar kito dokumento, patvirtinančio, kad asmuo gali save išlaikyti bent vienerius metus. Reikalinga suma mėnesiui lygi minimaliam darbo užmokesčiui Lietuvoje (2024 m. – 924 EUR), o  nepilnamečiams – pusė šios sumos. Šis reikalavimas netaikomas, jei leidimas prašomas pagal lietuvių kilmę ar teisę atkurti Lietuvos pilietybę
  • Ne)teistumo pažyma (jei taikoma)
  • Pasižadėjimas, kad deklaruosite gyvenamąją vietą Lietuvoje
  • Sveikatos draudimas (jei taikoma)
  • Kiti dokumentai (jei taikoma), pvz., dokumentai, patvirtinantys, kad išlaikėte lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus
  • Sumokėta valstybės rinkliava už nuolatinį leidimą gyventi

 Kaip pateikti prašymą? 

  1. Užpildykite prašymo formą. Visų pirma, užpildykite elektroninę prašymo formą ir pridėkite reikiamų dokumentų skaitmenines kopijas. Prašymą pateikite per Lietuvos migracijos informacinę sistemą (MIGRIS).  
  2. Sumokėkite valstybinę rinkliavą. Turite sumokėti valstybės rinkliavą už prašymo dėl leidimo gyventi pateikimą, nagrinėjimą, sprendimo priėmimą ir leidimo išdavimą, nebent esate atleisti nuo šios rinkliavos. Tai galima padaryti teikiant elektroninį prašymą arba vizito metu. 
  3. Rezervuokite vizitą Migracijos departamente. Pateikę elektroninį prašymą, turėsite per 4 mėnesius susitarti dėl susitikimo Migracijos departamente, kad galėtumėte pateikti savo biometrinius duomenis ir dokumentų originalus. 
  4. Laukite sprendimo. Po biometrinių duomenų pateikimo reikės palaukti sprendimo. Savo prašymo nagrinėjimo eigą galite stebėti asmeninėje MIGRIS paskyroje. Pranešimai apie sprendimą bus siunčiami į jūsų MIGRIS paskyrą ir el. paštą. 
  5. Atvykite atsiimti leidimo. Kai jūsų prašymas bus patvirtintas, galėsite rezervuoti vizitą ir atvykti atsiimti leidimą nuolat gyventi šalyje. 

Prašymo nagrinėjimas ir rinkliavos 

Prašymo nagrinėjimas. Prašymas paprastai nagrinėjamas ir sprendimas dėl jo priimamas laikotarpyje nuo 45 dienų iki 4 mėnesių. Mokestis už prašymo priėmimą ir nagrinėjimą yra 160 EUR (bendra tvarka) arba 320 EUR (skubos tvarka). 

Turint nuolatinį leidimą galima laisvai keliauti į Lietuvą ir iš jos, tačiau teisė nuolat gyventi Lietuvoje gali būti panaikinta, jei gyvenama ne ES šalyje ilgiau nei 12 mėnesių, kitoje ES valstybėje narėje ilgiau nei 6 metus arba įgyjamas ilgalaikio gyventojo statusas kitoje ES šalyje. 

Jeigu turite daugiau klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis.
Apie mus

Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.

IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją. 

Kontaktai

[email protected]

0 800 22922 (nemokama linija)

+370 525 14352

Jasinskio g. 16, II aukštas