Nuo karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko 90 858 asmenų. Šiuo metu apsaugą Lietuvoje turi 46 207 pabėgėlių iš Ukrainos. Karo pabėgėliams Lietuvoje yra suteikiama laikinoji apsauga - leidimai laikinai gyventi Lietuvoje.
Prašymus dėl laikinosios apaugos išdavimo galima pateikti Migracijos departamento skyriuose:
Vaizdo instrukciją, kaip užpildyti prašymą dėl laikinosios apsaugos išdavimo galite rasti čia.
Nuo 2023 m. sausio 1 d. Ukrainos karo pabėgėliams yra išduodami skaitmeniniai leidimai gyventi Lietuvoje. Prašymas išduoti arba pratęsti laikinąją apsaugą yra teikiamas asmeninėje MIGRIS paskyroje pasirinkus skiltį „Esu asmuo, pasitraukęs iš Ukrainos dėl karo veiksmų“. Po elektroninio prašymo pateikimo asmuo rezervuoja vizitą Migracijos departamento skyriuje.
Skaitmeninis leidimas atsiunčiamas į užsieniečio asmeninę MIGRIS paskyrą. Kaip atrodo skaitmeninis leidimas gyventi galite pasitikrinti čia.
Patikrinti, ar skaitmeninis leidimas galioja galima Migracijos departamento puslapyje.
Iš Ukrainos pasitraukę asmenys pateikę Lietuvoje prašymą dėl laikinosios apsaugos skyrimo arba jau ją gavę ir neturintys apgyvendinimo vietos, gali kreiptis trumpuoju numeriu 1808 arba +370 37 243 130 dėl ilgalaikės apgyvendinimo vietos paieškos.
SVARBU! Apgyvendinimo vietos bus siūlomos ne didžiuosiuose miestuose.
Taip pat galima kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl galimybės apsigyventi socialiniame būste.
Dėl trumpalaikio apgyvendinimo galima kreiptis į Caritas Laikinuosius namus Vilniuje Šv. Stepono g. 35, tel. nr. +370 652 85 818. Kaune - į Benamystę išgyvenančių dienos centrą Partizanų g. 5, tel. nr. +370 676 57 724.
Naujai į Lietuvą atvykstantys karo pabėgėliai, gali įsidarbinti iškart, kai Migracijos departamentui pateikia prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi laikinosios apsaugos pagrindu ir gauna registracijos kortelę.
Tais atvejais, kai užsieniečiui buvo suteikta laikinoji apsauga ir jis ketina kreiptis dėl leidimo laikinai gyventi darbo pagrindu, jam nereikia gauti Užimtumo tarnybos sprendimo dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams, jeigu dėl leidimo gyventi darbo pagrindu kreipiamasi pirmą kartą po laikinosios apsaugos suteikimo arba toks leidimas gyventi keičiamas, o užsieniečio darbdavys nepasikeitė.
SVARBU! Užsienietis, neturintis teisės į laikinąją apsaugą, tačiau negalintis grįžti į Ukrainą dėl karo veiksmų, pateikęs prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi darbo arba humanitariniu pagrindu, teisę dirbti įgis ne nuo prašymo pateikimo, o nuo leidimo gyventi gavimo dienos.
Vienkartinė pašalpa. Gavus Migracijos departamento registracijos kortelę (A4 formato lapą) ir iki priimto sprendimo suteikti laikinąją apsaugą, galima kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl vienkartinės išmokos atvykus. Vienkartinė pašalpa skiriama asmenims dar laukiantiems laikinosios apsaugos suteikimo. Išmokos dydis siekia 330 EUR.
Gavus laikinąją apsaugą ir deklaravus gyvenamąją vietą galima kreiptis dėl kitų išmokų:
Vienkartinė išmoka įsikurti skiriama asmenims, kurie yra sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ne trumpesniam nei 6 mėn. laikotarpiui, įregistruotą Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre. Išmokos dydis priklauso nuo kartu gyvenančių laikiną apsaugą gavusių asmenų skaičiaus. Dėl išmokos kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę.
SVARBU! Vienkartinė įsikūrimo išmoka gali būti skirta ir būsto nuomos depozitui sumokėti.
Socialinė pašalpa + kompensacijos už šildymą ir vandenį. Socialinė pašalpa skiriama, kai vidutinės pajamos vienam asmeniui mažesnės nei 193,6 EUR/mėn.
Pabėgėliai iš Ukrainos gali kreiptis į savivaldybę dėl kasmėnesinių vaiko pinigų, kurie Lietuvoje mokami kiekvienam vaikui iki 18 m. arba iki 23 m., jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą. 2024m. mėnesinė išmoka siekia 96,25 EUR.
Papildoma išmoka (56,65 EUR) mokama neįgaliam vaikui, taip pat kiekvienam vaikui iš gausios ar nepasiturinčios šeimos tol, kol šeima laikoma gausia ar nepasiturinčia.
Vienkartinė išmoka nėščiai moteriai (353,65 EUR). Mokama moteriai, kuri neturi teisės į motinystės išmoką iš „Sodros“, kai iki numatomos gimdymo datos lieka 70 kalendorinių dienų.
Vienkartinė išmoka vaikui skiriama vaikui gimus, įvaikinus vaiką (nesvarbu kokio amžiaus) ar nustačius globą (iki 1,5 m., jei nebuvo išmokėta vaikui gimus ar pirmą kartą nustačius globą). 2024 metais išmoka siekia 605 EUR. Papildoma išmoka mokama gimus dvynukams, trynukams ir daugiau vaikų.
Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai mokama nuo vaiko gimimo dienos iki 2 m., jeigu dėl išmokos skyrimo besikreipiantis vaiko tėvas, įtėvis ar globėjas (rūpintojas) mokosi ar studijuoja ir neturi teisės į vaiko priežiūros išmoką iš „Sodros“. 2024 metais išmoka siekia 330 EUR.
Atskiros išmokos yra skiriamos globojamiems vaikams. Norint gauti daugiau informacijos ar pateikti prašymą skirti išmoką, prašome kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės socialinių išmokų skyrių. Vilniuje konsultacijos ir informacija teikiamos tel. nr. +370 700 35545 arba savivaldybės adresu Konstitucijos pr. 3. Prašymus galima pateikti el. Būdu per SPIS.
Karo pabėgėliai auginantys mokyklinio amžiaus vaikus, kurie Lietuvoje pradės lankyti mokyklą, turi teisę į nemokamą maitinimą mokykloje. Priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams nemokamas maitinimas yra skiriamas nevertinant gaunamų šeimos pajamų. Vyresnių klasių moksleiviams skiriamas, jei vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį mažesnės nei 193,5 EUR (2024 m.) Šeima, kuri atitinka sąlygą dėl vidutinių pajamų dydžio vienam šeimos nariui, prasidedant naujiems mokslo metams gali kreiptis į savivaldybę dėl paramos mokinio reikmėms įsigyti.
Papildomai, iki 6 mėnesių, yra skiriama mėnesine kompensacija vaiko ugdymui.
Būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija. Atitikus reikalavimus pabėgėliai iš Ukrainos gali kreiptis dėl kompensacijos gyvenamosios vietos savivaldybėje.
Neįgalumo grupę Lietuvoje galima pripažinti (nustatyti) šiais dviem būdais.
Neįgalumo nustatymui asmuo gali bendra tvarka kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos šeimos gydytoją, kuris išrašo siuntimą dėl negalios nustatymo į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą.
Jeigu asmuo turi Ukrainoje nustatytą neįgalumo grupę, ji gali būti prilyginama neįgalumo, darbingumo ir specialiųjų poreikių lygiui Lietuvoje. Tokiu atveju reikia pateikti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai Ukrainos konsulinės įstaigos išduotą patvirtinančią pažymą apie jam nustatytą neįgalumo grupę.
Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis tiesiogiai į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą tel. nr. +370 5 230 30 60.
Nustačius (pripažinus) neįgalumą Lietuvoje asmuo gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl socialinių paslaugų, asmeninio asistento, būsto pritaikymo skyrimo.
Nustačius neįgalumą dėl šalpos pensijos skyrimo kreiptis į SODROS skyrių.
Daugelyje šalies savivaldybių veikia centralizuota priėmimo į darželius ir mokyklas sistema, kuri leidžia paraiškas teikti elektroniniu būdu. Asmuo, norintis pateikti prašymą internetu, jau turi gyventi Lietuvoje su leidimu gyventi ir naudotis el. bankininkystės prisijungimais.
Jei asmuo tik atvyko ir dar dvejoja, į kokią ugdymo įstaigą norėtų leisti vaiką, ar laukia leidimo gyventi išdavimo, nori dar gauti papildomos informacijos ir pasirinkti vaikui tinkamiausią variantą, dėl registracijos į darželį ar mokyklą gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės švietimo skyrių. Kiekvienoje savivaldybėje yra paskirti koordinatoriai ugdymo įstaigų klausimais. Koordinatorių kontaktus galite rasti čia.
SVARBU! Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, atvykusius iš Ukrainos, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje.
Nuo 2024 m. Ukrainos piliečiams, ketinantiems stoti į pirmosios pakopos, trumposios pakopos ir vientisųjų studijų programas ir pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas, galios tokia pati bendrojo priėmimo tvarka, kaip Lietuvos piliečiams.
Svarbu! Nuo 2024 m. nėra atskirų kvotų, skirtų Ukrainos piliečiams. Kadangi Ukrainos piliečiai į aukštąsias mokyklas stos ta pačia tvarka, kaip ir Lietuvos piliečiai, galimybės studijuoti pasirinktoje studijų programoje priklausys nuo konkursinio balo.
Studijų programas ir detalesnę informaciją galima rasti Study in LT puslapyje.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352