Atvykstantiems iš Ukrainos

Informacija karo pabėgėliams iš Ukrainos  

Nuo karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvyko 92 493 asmenų. Šiuo metu apsaugą Lietuvoje turi 48 018 pabėgėlių iš Ukrainos. Karo pabėgėliams Lietuvoje yra suteikiama laikinoji apsauga - leidimai laikinai gyventi Lietuvoje.  

Kaip užsiregistruoti atvykus į Lietuvą? 

Prašymus dėl laikinosios apaugos išdavimo galima pateikti Migracijos departamento skyriuose: 

  • Vilniuje, Vytenio g. 18; 
  • Kaune, Šv. Gertrūdos g. 4  
  • Klaipėdoje, Kauno g.; 
  • Šiauliuose, Aušros al. 19; 
  • Panevėžyje, Beržų g. 46; 
  • Alytuje, Jotvingių g. 8; 
  • Marijampolėje, Kęstučio g. 1; 
  • Tauragėje, Stoties g. 15; 
  • Telšiuose, Žemaitės g. 34; 
  • Utenoje, Maironio g. 4; 
  • Visagine, Veteranų g. 13; 
  • Šalčininkuose, Architekto g. 4 

Vaizdo instrukciją, kaip užpildyti prašymą dėl laikinosios apsaugos išdavimo galite rasti čia

Migracijos paslaugos 

Nuo 2023 m. sausio 1 d. Ukrainos karo pabėgėliams yra išduodami skaitmeniniai leidimai gyventi Lietuvoje. Prašymas išduoti arba pratęsti laikinąją apsaugą yra teikiamas asmeninėje MIGRIS paskyroje pasirinkus skiltį „Esu asmuo, pasitraukęs iš Ukrainos dėl karo veiksmų“. Po elektroninio prašymo pateikimo asmuo rezervuoja vizitą Migracijos departamento skyriuje. 

Skaitmeninis leidimas atsiunčiamas į užsieniečio asmeninę MIGRIS paskyrą. Kaip atrodo skaitmeninis leidimas gyventi galite pasitikrinti čia

Patikrinti, ar skaitmeninis leidimas galioja galima Migracijos departamento puslapyje

Apgyvendinimas   

Iš Ukrainos pasitraukę asmenys pateikę Lietuvoje prašymą dėl laikinosios apsaugos skyrimo arba jau ją gavę ir neturintys apgyvendinimo vietos, gali kreiptis trumpuoju numeriu 1808 arba +370 37 243 130 dėl ilgalaikės apgyvendinimo vietos paieškos. 

SVARBU! Apgyvendinimo vietos bus siūlomos ne didžiuosiuose miestuose. 

Taip pat galima kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl galimybės apsigyventi socialiniame būste. 

Dėl trumpalaikio apgyvendinimo galima kreiptis į Caritas Laikinuosius namus Vilniuje Šv. Stepono g. 35, tel. nr. +370 652 85 818. Kaune - į Benamystę išgyvenančių dienos centrą Partizanų g. 5, tel. nr. +370 676 57 724. 

Darbas Lietuvoje 

Naujai į Lietuvą atvykstantys karo pabėgėliai, gali įsidarbinti iškart, kai Migracijos departamentui pateikia prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi laikinosios apsaugos pagrindu ir gauna registracijos kortelę. 

Tais atvejais, kai užsieniečiui buvo suteikta laikinoji apsauga ir jis ketina kreiptis dėl leidimo laikinai gyventi darbo pagrindu, jam nereikia gauti Užimtumo tarnybos sprendimo dėl užsieniečio darbo atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams, jeigu dėl leidimo gyventi darbo pagrindu kreipiamasi pirmą kartą po laikinosios apsaugos suteikimo arba toks leidimas gyventi keičiamas, o užsieniečio darbdavys nepasikeitė. 

SVARBU! Užsienietis, neturintis teisės į laikinąją apsaugą, tačiau negalintis grįžti į Ukrainą dėl karo veiksmų, pateikęs prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi darbo arba humanitariniu pagrindu, teisę dirbti įgis ne nuo prašymo pateikimo, o nuo leidimo gyventi gavimo dienos. 

Socialinė parama 

Vienkartinė pašalpa. Gavus Migracijos departamento registracijos kortelę (A4 formato lapą) ir iki priimto sprendimo suteikti laikinąją apsaugą, galima kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl vienkartinės išmokos atvykus. Vienkartinė pašalpa skiriama asmenims dar laukiantiems laikinosios apsaugos suteikimo. Išmokos dydis gali skirtis priklausomai nuo savivaldybės. Vilniaus miesto savivaldybės skiriama pašalpa siekia 420 EUR.

Gavus laikinąją apsaugą ir deklaravus gyvenamąją vietą galima kreiptis dėl kitų išmokų: 

Vienkartinė išmoka įsikurti skiriama asmenims, kurie yra sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ne trumpesniam nei 6 mėn. laikotarpiui, įregistruotą Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre. Išmokos dydis priklauso nuo kartu gyvenančių laikiną apsaugą gavusių asmenų skaičiaus. Dėl išmokos kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę. 

SVARBU! Vienkartinė įsikūrimo išmoka gali būti skirta ir būsto nuomos depozitui sumokėti. 

Socialinė pašalpa + kompensacijos už šildymą ir vandenį. Socialinė pašalpa skiriama, kai vidutinės pajamos vienam asmeniui mažesnės nei 243,1 EUR/mėn.  

Išmokos vaikams 

Pabėgėliai iš Ukrainos gali kreiptis į savivaldybę dėl kasmėnesinių vaiko pinigų, kurie Lietuvoje mokami kiekvienam vaikui iki 18 m. arba iki 23 m., jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą. 2025m. mėnesinė išmoka siekia 122,50 EUR. 

Papildoma išmoka (72,10 EUR) mokama neįgaliam vaikui, taip pat kiekvienam vaikui iš gausios ar nepasiturinčios šeimos tol, kol šeima laikoma gausia ar nepasiturinčia. 

Vienkartinė išmoka nėščiai moteriai (450,10 EUR). Mokama moteriai, kuri neturi teisės į motinystės išmoką iš „Sodros“, kai iki numatomos gimdymo datos lieka 70 kalendorinių dienų. 

Vienkartinė išmoka vaikui skiriama vaikui gimus, įvaikinus vaiką (nesvarbu kokio amžiaus) ar nustačius globą (iki 1,5 m., jei nebuvo išmokėta vaikui gimus ar pirmą kartą nustačius globą). 2024 metais išmoka siekia 770 EUR. Papildoma išmoka mokama gimus dvynukams, trynukams ir daugiau vaikų. 

Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai mokama nuo vaiko gimimo dienos iki 2 m., jeigu dėl išmokos skyrimo besikreipiantis vaiko tėvas, įtėvis ar globėjas (rūpintojas) mokosi ar studijuoja ir neturi teisės į vaiko priežiūros išmoką iš „Sodros“. 2024 metais išmoka siekia 420 EUR. 

Atskiros išmokos yra skiriamos globojamiems vaikams. Norint gauti daugiau informacijos ar pateikti prašymą skirti išmoką, prašome kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės socialinių išmokų skyrių. Vilniuje konsultacijos ir informacija teikiamos tel. nr. +370 700 35545 arba savivaldybės adresu Konstitucijos pr. 3. Prašymus galima pateikti el. Būdu per SPIS

Karo pabėgėliai auginantys mokyklinio amžiaus vaikus, kurie Lietuvoje pradės lankyti mokyklą, turi teisę į nemokamą maitinimą mokykloje. Priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams nemokamas maitinimas yra skiriamas nevertinant gaunamų šeimos pajamų. Vyresnių klasių moksleiviams skiriamas, jei vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį mažesnės nei 243,10 EUR (2025 m.) Šeima, kuri atitinka sąlygą dėl vidutinių pajamų dydžio vienam šeimos nariui, prasidedant naujiems mokslo metams gali kreiptis į savivaldybę dėl paramos mokinio reikmėms įsigyti. 

Papildomai, iki 6 mėnesių, yra skiriama mėnesine kompensacija vaiko ugdymui. 

Būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija. Atitikus reikalavimus pabėgėliai iš Ukrainos gali kreiptis dėl kompensacijos gyvenamosios vietos savivaldybėje. 

Negalios nustatymas  

Neįgalumo grupę Lietuvoje galima pripažinti (nustatyti) šiais dviem būdais. 

Neįgalumo nustatymui asmuo gali bendra tvarka kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos šeimos gydytoją, kuris išrašo siuntimą dėl negalios nustatymo į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą. 

Jeigu asmuo turi Ukrainoje nustatytą neįgalumo grupę, ji gali būti prilyginama neįgalumo, darbingumo ir specialiųjų poreikių lygiui Lietuvoje. Tokiu atveju reikia pateikti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai Ukrainos konsulinės įstaigos išduotą patvirtinančią pažymą apie jam nustatytą neįgalumo grupę. 

Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis tiesiogiai į Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą tel. nr. +370 5 230 30 60. 

Nustačius (pripažinus) neįgalumą Lietuvoje asmuo gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybę dėl socialinių paslaugų, asmeninio asistento, būsto pritaikymo skyrimo. 

Nustačius neįgalumą dėl šalpos pensijos skyrimo kreiptis į SODROS skyrių. 

Vairuotojo pažymėjimas 

  • Lietuvoje galite vairuoti su Ukrainoje išduotu vairuotojo pažymėjimu; 
  • Ukrainos ir Lietuvos piliečiams, norintiems pasikeisti Ukrainoje išduotą vairuotojo pažymėjimą, nereikia laikyti teorijos ir praktikos egzaminų Regitroje. Išimtis galioja tik A ir B kategorijų transporto priemonių vairuotojams. Visų kitų kategorijų vairuotojai turi išlaikyti Regitros egzaminus. Norėdamas pasikeisti Ukrainoje išduotą vairuotojo pažymėjimą į lietuvišką, būtina atlikti vairuotojo medicininę patikrą ir pateikti nacionalinio vairuotojo pažymėjimo vertimą į lietuvių kalbą. Daugiau informacijos apie vairuotojo pažymėjimo keitimą galima rasti čia

Transporto priemonių registracija 

  • Dalyvauti eisme su Ukrainoje registruotu automobiliu galima visos suteiktos laikinos apsaugos Lietuvos Respublikoje laikotarpiu. Norint eksploatuoti Ukrainoje registruotą automobilį būtinas Privalomasis transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas, kuris galiotų ir Lietuvoje. Daugiau informacijos galima rasti čia. 
  • Norintys Lietuvoje įregistruoti Ukrainoje registruotą automobilį su sąlygomis gali susipažinti Regitros puslapyje

Ikimokyklinis ir bendrasis ugdymas 

Daugelyje šalies savivaldybių veikia centralizuota priėmimo į darželius ir mokyklas sistema, kuri leidžia paraiškas teikti elektroniniu būdu. Asmuo, norintis pateikti prašymą internetu, jau turi gyventi Lietuvoje su leidimu gyventi ir naudotis el. bankininkystės prisijungimais.  

Jei asmuo tik atvyko ir dar dvejoja, į kokią ugdymo įstaigą norėtų leisti vaiką, ar laukia leidimo gyventi išdavimo, nori dar gauti papildomos informacijos ir pasirinkti vaikui tinkamiausią variantą, dėl registracijos į darželį ar mokyklą gali kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės švietimo skyrių. Kiekvienoje savivaldybėje yra paskirti koordinatoriai ugdymo įstaigų klausimais. Koordinatorių kontaktus galite rasti čia

SVARBU! Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, atvykusius iš Ukrainos, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje. 

Aukštasis mokslas 

Nuo 2024 m. Ukrainos piliečiams, ketinantiems stoti į pirmosios pakopos, trumposios pakopos ir vientisųjų studijų programas ir pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas, galios tokia pati bendrojo priėmimo tvarka, kaip Lietuvos piliečiams. 

Svarbu! Nuo 2024 m. nėra atskirų kvotų, skirtų Ukrainos piliečiams. Kadangi Ukrainos piliečiai į aukštąsias mokyklas stos ta pačia tvarka, kaip ir Lietuvos piliečiai, galimybės studijuoti pasirinktoje studijų programoje priklausys nuo konkursinio balo. 

Studijų programas ir detalesnę informaciją galima rasti Study in LT puslapyje. 

Lietuvių kalbos mokymasis 

  • IOM Lithuania - pranešimai apie registraciją į nemokamus kalbos kursus viešinami  mūsų organizacijos Facebook paskyroje 
  • Užimtumo tarnyba - lietuvių kalbos kursai finansuojami tiek darbo ieškantiems, tiek jau dirbantiems asmenims, gyvenantiems Lietuvoje su leidimu gyventi  
  • Vilniaus Universitetas - rudens ir pavasario semestrą organizuojami nemokami lietuvių kalbos kursai 
  • Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės - Bitės suaugusiųjų mokymo centras – organizuojami mokami lietuvių kalbos kursai 
  • Ukrainos centras - pranešimai apie registraciją į nemokamus kalbos kursus viešinami centro Facebook paskyroje  

Psichologine pagalba 

  • Karo pabėgėliai iš Ukrainos gali taip pat skambinti IOM Lietuva emocinės pagalbos linijos nemokamu telefonu +370 800 00 474. Konsultacijos teikiamos ukrainiečių ir rusų kalbomis 
  • IOM Lietuva psichologas teikia konsultacijas trečiųjų šalių piliečiams ir asmenims be pilietybės. Susitikimo laiką galima rezervuoti mūsų puslapyje 
  • Krizių įveikimo centro specialistai teikia pirmą konsultaciją nemokamai. Konsultacijos teikiamos gyvai Vilniuje, adresu Antakalnio g. 97-47, telefonu arba nuotolinėmis vaizdo priemonėmis (Skype, Messenger). Iš anksto susisiekite numeriu +37064051555. Tolimesnių 7 konsultacijų kaina siekia 15 EUR už vieną konsultaciją. Yra galimybė gauti nemokamas konsultacijas 
  • Nemokamas psichologų ir psichiatrų konsultacijas galima gauti gydymo įstaigos psichikos sveikatos centre, kur esate registruoti 
  • Emocinės paramos linijos siūlo anonimišką pagalbą telefonu arba internetu skirtingomis kalbomis įvairioms asmenų grupėms 
  • Nemokama psichikos sveikatos specialistų pagalba karo pabėgėliams iš Ukrainos teikiama nuotoliniu būdu per PsyHelp for UA 
  • Emocinės savipagalbos puslapyje rasite informacijos, kaip patiems pasirūpinti savo emocine savijauta 

Jeigu turite daugiau klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis.
Apie mus

Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.

IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją. 

Kontaktai

[email protected]

0 800 22922 (nemokama linija)

+370 525 14352

Jasinskio g. 16, II aukštas