Lietuvoje skyrybų prašymus nagrinėja teismai. Jei neturite nepilnamečių vaikų ir su sutuoktiniu nesudarote bendro ūkio jau daugiau kaip metus, santuokos nutraukimą gali patvirtinti notaras. Tačiau, jei turite vaikų arba bendro ūkio netvarkote mažiau nei metus, arba jei vaikų neturite, bet bendro ūkio netvarkote mažiau nei metus, reikės kreiptis į teismą. Jeigu santuokos nutraukimo susitarimas nepavyksta pasiekti taikiai, teks kreiptis į teismą su civiliniu ieškiniu.
Lietuvos teismai priima ištuokos prašymus tik tuo atveju, jei bent vienas sutuoktinis gyvena Lietuvoje. Notarai gali patvirtinti skyrybų susitarimą nuotoliniu arba mišriu būdu tik tuo atveju, jei užsienietis sutuoktinis turi Lietuvoje išduotą asmens dokumentą (pvz., laikiną leidimą gyventi) ir elektroninį parašą.
Jeigu vienas iš sutuoktinių yra užsienietis, turintis leidimą gyventi Lietuvoje dėl santuokos su Lietuvos piliečiu arba dėl šeimos susijungimo, santuokai nutrūkus leidimas gyventi šalyje gali būti panaikintas.
Norint pateikti skyrybų prašymą, reikia kreiptis į apylinkės teismą pagal atsakovo gyvenamąją vietą. Jei atsakovas turi mažamečių vaikų, gyvenančių su juo, prašymas pateikiamas pagal ieškovo gyvenamąją vietą. Jei skyrybų prašo abu sutuoktiniai, prašymą galima pateikti pagal bet kurio sutuoktinio gyvenamąją vietą.
Lietuvoje santuoka gali būti nutraukta trimis būdais:
Lietuvos teismų priimti skyrybų sprendimai pripažįstami visoje Europos Sąjungoje.
Tais atvejais, kai vienas iš sutuoktinių nėra ES pilietis ir gyvena už ES ribų, skyrybų procesą reglamentuoja tarptautinės teisinės pagalbos sutartys.
Paprastai byla išnagrinėjama per 3-4 savaites, o po teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo jis įsigalioja po 30 dienų. Skyrybos per notarą gali užtrukti nuo savaitės iki kelių mėnesių.
Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.
IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją.
0 800 22922 (nemokama linija)
+370 525 14352