Leidimas dirbti

Trečiųjų šalių pilietis, norintis dirbti Lietuvoje, paprastai turi gauti šiuos dokumentus: 

Kuo skiriasi leidimas nuo sprendimo?

  • Leidimas dirbti paprastai išduodamas 1 metams. Jo pagrindu užsienietis gali kreiptis dėl nacionalinės darbo vizos. Turėdamas leidimą dirbti užsienietis gali būti įdarbintas iki 3 mėn. su Šengeno viza arba pagal bevizį režimą
  • Sprendimas dėl darbo atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams yra išduodamas iki 2 metų. Jo pagrindu užsienietis gali kreiptis dėl leidimo gyventi Lietuvoje 

SVARBU: Užsienietis gali pradėti dirbti tik gavęs leidimą gyventi. Aukštos kvalifikacijos specialistai, siekiantys gauti Mėlynąją kortelę, neturi kreiptis dėl sprendimo dėl darbo atitikties.   

Kaip gauti leidimą dirbti Lietuvoje? 

  1. Pradėkite nuo darbo paieškos Lietuvoje ir gaukite darbo pasiūlymą.
  2. Pateikite darbdaviui reikalingus dokumentus, kad jis galėtų kreiptis dėl leidimo jus įdarbinti. Šie dokumentai paprastai apima kvalifikacijos įrodymus, patvirtina profesinę patirtį ir išsilavinimą.
  3. Jūsų darbdavys teikia prašymą dėl darbo leidimo.
  4. Užimtumo tarnyba išduodą leidimą.
  5. Gavę leidimą, galite kreiptis dėl nacionalinės vizos (D) arba leidimo laikinai gyventi. 

Kas gali gauti leidimą dirbti Lietuvoje?

Darbo leidimą Lietuvos Respublikoje Užimtumo tarnyba (UŽT) išduoda užsieniečiui, jei asmuo:

  • Atvyksta į Lietuvą dirbti ir yra užsienietis, kurio profesija nėra įtraukta į profesijų, kurioms trūksta darbuotojų Lietuvos Respublikoje, sąrašą
  • Atvyksta dirbti profesijoje, kuriai yra didelė paklausa, tačiau darbo leidimų kvota jau yra išnaudota
  • Dirba ne ES/EFTA šalyje registruotoje įmonėje, turi nuolatinę darbo sutartį ir yra laikinai atsiųstasį Lietuvą, tačiau yra draustas savo šalyje
  • Yra užsienietis, pavyzdžiui, prieglobsčio prašytojas gavęs teisę dirbti pagal Lietuvos įstatymus

Kas neprivalo gauti darbo leidimo Lietuvoje? 

Kai kurie užsieniečiai neprivalo gauti darbo leidimo ar atitikties sprendimo. Tai apima ES ir EFTA piliečius, užsieniečius su nuolatiniu leidimu gyventi ir trečiųjų šalių piliečius, kurie yra Lietuvos piliečių šeimos nariai. Be to, užsieniečiams, norintiems dirbti profesijose, kuriose trūksta darbo jėgos Lietuvoje, ir tiems, kurie ketina dirbti kaip stažuotojai ar praktikantai, taip pat nereikia gauti darbo leidimo.  Darbdaviams nereikia kreiptis į UŽT dėl darbo leidimo išdavimo, jei jie ketina įdarbinti užsienietį kaip stažuotoją ar praktikantą. 

Kvalifikacijos reikalavimai užsieniečiams 

Norint gauti darbo leidimą ar sprendimą dėl atitikties, reikia atitikti tam tikrus reikalavimus. Turite turėti darbo vietą atitinkančią kvalifikaciją ir bent vienerius metus atitinkamos darbo patirties per pastaruosius trejus metus. Tai turėtų būti įrodyta pateikiant dokumentus. Alternatyviai, jūsų numatomas mėnesinis atlyginimas turi būti bent toks pat, kaip ir naujausias vidutinis mėnesinis bruto atlyginimas Lietuvoje. Tai užtikrina, kad jūsų kvalifikacija ir atlyginimas atitiks vietos standartus. 

Kas yra kvota? 

Net ir užpildžius kvotą, darbdaviai vis tiek gali samdyti užsienio darbuotojus didelės paklausos profesijose. Tačiau jie turės kreiptis dėl darbo leidimo arba gauti patvirtinimą iš Užimtumo tarnybos, kad parodytų, jog darbas atitinka darbo rinkos poreikius. 

2024 m. buvo nustatytos 40 250 kvotos. 2024 m. rugsėjo mėnesio duomenimis, apie 15 000 kvotų dar nėra panaudota. Galite patikrinti likusių kvotų skaičių čia

Leidimų dirbti kainos 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato valstybinę rinkliavą, kurią privalo sumokėti darbdavys ar asmuo, laikinai priimantis užsienietį, prieš pateikdamas prašymą Užimtumo tarnybai dėl darbo leidimo užsieniečiui išdavimo (jei reikia, jo dublikato). 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta valstybinė rinkliava: 

  • Darbo leidimo išdavimas iki 1 metų laikotarpiui – 121 EUR 
  • Darbo leidimo pratęsimas – 52 EUR 
  • Darbo leidimo dublikato išdavimas – 8,60 EUR 
  • Sprendimas dėl atitikties – 28 EUR 

SVARBU: Minėtus mokesčius padengia darbdavys. Jei kas nors prašo jūsų sumokėti už darbo leidimą, labai tikėtina, kad leidimas yra suklastotas. Tokiais atvejais rekomenduojame susisiekti su Užimtumo tarnyba ir patikrinti, ar šis darbo leidimas yra tikras. 

Jeigu turite daugiau klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis.
Apie mus

Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) yra tarpvyriausybinė Jungtinių Tautų organizacija, apimanti 175 valstybes-nares. IOM yra lyderė migracijos srityje, skatinanti humanišką ir tvarkingą migraciją visų labui. IOM Lietuvoje veikia nuo 1998 metų.

IOM Lietuvoje įsteigė Migracijos informacijos centrą, teikiantį informaciją ir paslaugas migrantams, siekiant palengvinti jų integraciją. 

Kontaktai

[email protected]

0 800 22922 (nemokama linija)

+370 525 14352

Jasinskio g. 16, II aukštas